Kategorie: Wszystkie | Kontakt | Projekty | Stowarzyszenie | Wydarzenia
RSS
czwartek, 30 kwietnia 2009

Mail:

kresowa.akademiasmaku@gmail.com

Kontakt telefoniczny:

Waldemar Sulisz, prezes Kresowej Akademii Smaku:

697 770 369

Janusz Dwornicki, Biuro Promocji Promedia, producent Europejskiego Festiwalu Smaku Lublin 2009 - 2016:

605 848 848

Znakomity artysta zaśpiewa swoje największe utwory, w tym Sonety Szekspira, na dziedzińcu Zamku Lubelskiego. Koncert odbędzie się w sobotę 12 września 2009. Renesansowy dziedziniec, fortepian, wielki artysta, kaplica św. Trójcy, w niebie na górze Bóg - takiego koncertu jeszcze w Lublinie nie było.

O festiwalu niżej.

 

środa, 29 kwietnia 2009

 

EUROPEJSKI FESTIWAL SMAKU LUBLIN 2009 - 2016 

Tak będzie nazywał się nowy festiwal, który odbędzie się w Lublinie w dniach od 11 do 13 września 2009. Tak postanowiła Rada Programowa, która zebrała się we wtorek 28 kwietnia 2009 na Zamku Lubelskim. W spotkaniu udział wzieli: Włodzimierz Wysocki, z-ca Prezydenta Miasta Lublin, Piotr Franaszek, dyrektor Departamentu Promocji, Turystyki i Współpracy Zagranicznej Urzędu Marszałkowskiego w Lublinie, Zygmunt Nasalski, dyrektor Muzeum Lubelskiego, Krzysztof Wiejak, redaktor naczelny Dziennika Wschodniego, Stefan Kozak, prawnik, który pracował w kancelarii Prezydentów Wałęsy, Kwaśniewskiego i Kaczyńskiego, Magdalena Fijałkowska, wiceprezes Stowarzyszenia Kresowa Akademia Smaku, Waldemar Sulisz, prezes Stowarzyszenia Kresowa Akademia Smaku i Janusz Dwornicki, dyrektor Biura Promocji Promedia.

Na wniosek Włodzimierza Wysockiego zebrani zatwierdzili rozszerzenie projektu Festiwalu Dobrego Smaku do formuły Europejski Festiwal Smaku Lublin 2009 - 2016 oraz przyjęli wstępny program festiwalu przygotowany przez Waldemara Sulisza i zaakceptowali udział gwiazd: Roberta Makłowicza, Stanisława Soyki oraz Piotra Bikonta. Na wniosek Piotra Franaszka postanowiono włączyć festiwal Smaki Lubelszczyzny do festiwalu festiwali: Europejskiego Festiwalu Smaku Lublin 2009 - 2016. Do festiwalu festiwali zostają włączone Ogólnopolskie Turnieje Nalewek Kresowych, organizowane przez Kresową Akademię Smaku w Dworze Anna i Kazimierzu Dolnym. W ramach Europejskiego Festiwalu Smaku Lublin 2009 - 2016 odbędzie się Międzynarodowy Turniej Nalewek Polski i Krajów Ościennych, na który przyjadą laureaci wszystkich turniejów nalewek w Polsce. Na wniosek Krzysztofa Wiejaka rozszerzony zostaje cykl wydarzeń kulinarnych, muzycznych i artystycznych, tak by zapełnić przez trzy dni Scenę Smaku. Rada programowa postanowiła, że do 15 maja zostanie zamknięty szczegółowy program festiwalu festiwali.

Organizatorem Europejskiego Festiwalu Smaku jest Stowarzyszenie Kresowa Akademia Smaku w Lublinie oraz Urząd Miasta Lublin, Urząd Marszałkowski, Biuro Promocji Promedia. Dyrektorem artystycznym festiwalu jest Waldemar Sulisz, prezes Stowarzyszenia Kresowa Akademia Smaku. Gwiazdami festiwalu są: Robert Makłowicz, Stanisław Soyka i Piotr Bikont. Szefem organizacyjnym festiwalu jest Janusz Dwornicki.

 

Za Kresową Akademię Smaku podpisał Waldemar Sulisz

środa, 22 kwietnia 2009

 

W dniach 11 – 13 września 2009 r na Rynku Starego Miasta w Lublinie odbędzie się Festiwal Dobrego Smaku Lublin 2009. Organizatorem imprezy jest Kresowa Akademia Smaku, oraz Urząd Marszałkowski Województwa Lubelskiego, Stowarzyszenie Winiarzy i Miodosytników Polskich, Biuro Promocji Promedia.


Ten wielce prestiżowy, jedyny tej rangi i najciekawszy w Polsce festiwal poświęcony prezentacji i promocji dziedzictwa kulinarnego odbędzie się w Lublinie po raz pierwszy. Na Rynku Starego Miasta, w Trybunale Koronnym i na dziedzińcu Zamku Lubelskiego mieszkańcy Lublina i goście z całej Polski będą mogli poznać bogactwo kulinarne poszczególnych regionów Polski i Europy, a przede wszystkim odkryć wielokulturowy smak Lubelszczyzny. W ciągu trzech dni festiwalu na kilkudziesięciu stoiskach można będzie degustować, poznać tajniki wytwarzania i zakupić naturalne produkty spożywcze będące unikalnymi wizytówkami regionów, z których pochodzą. Nie zabraknie wędlin, ciast, pieczywa, serów, nalewek, soków, itp. niedostępnych na co dzień w żadnym sklepie. Dla odwiedzających przygotowano wiele atrakcji i niespodzianek. 

Wielką gwiazdą Festiwalu Dobrego Smaku będzie Robert Makłowicz, wraz z Piotrem Bikontem i Waldemarem Suliszem będą obecni podczas wydarzeń towarzyszących. Na specjalnie zaaranżowanej scenie odbywać się będą m.in. pokazy kulinarne i konkursy dla odwiedzających, w tym wspólne gotowanie najsłynniejszych potraw Lubelszczyzny z Robertem Makłowiczem, Piotrem Bikontem i Marszałkiem Województwa Lubelskiego.

Podczas spotkań panelowych eksperci, znawcy tradycji kulinarnej i przedstawiciele mediów z całej Polski rozmawiać będą o dziedzictwie kulinarnym Rzeczpospolitej Obojga Narodów.  Najlepszym producentom tradycyjnej żywności przyznane zostaną certyfikaty Kresowej Akademii Smaku, odbędzie się też finał konkursu „Nasze Dobre Lubelskie” ogłoszonego na łamach Telewizji Lublin, Radia Lublin i Dziennika Wschodniego. Podczas Festiwalu odbędzie się I Turniej Nalewek Polski i Krajów Ościennych.  

Specjalną atrakcją festiwalu będzie ekskluzywny koncert Stanisława Soyki na Zamku Lubelskim, podczas którego usłyszymy w jego aranżacji Sonety Shakespeare'a. Oraz wystawa "A smak dał nam Bóg za darmo" w Muzeum Lubelskim, dedykowana Franciszkowi Starowieyskiemu. Z uwagi na charakter festiwalu spodziewamy się, że na żywo odwiedzi go ok. 50 tys. osób, głównie mieszkańców województwa lubelskiego a także gości z terenu całej Polski. Festiwal będzie masowo promowany w regionie w ramach wszystkich dostępnych środków przekazu, oraz m.in. poprzez wysyłkę indywidualnych zaproszeń do znaczących osób polityki, administracji i biznesu. Promocję imprezy wspomaga także internetowa strona festiwalu.

Festiwal Dobrego Smaku Lublin 2009 będzie szeroko relacjonowany przez media: radio, prasę, telewizję regionalną i ogólnopolską (relacje bezpośrednie oraz  retransmisje w ramach samodzielnego programu). W sprawie omówienia szczegółów udziału prosimy o kontakt z Biurem Festiwalu: Klub Alchemia, ul. Złota 3 lub Biurem Promocji PROMEDIA tel. 605 848 848,e-mail: smaki@biuropromocji.com.

 

W dniu 21 kwietnia w klubie literackim Alchemia przy Złotej 3 w Lublinie, w obecności Włodzimierza Wysockiego, Z-cy Prezydenta Lublina odbyło się zebranie założycielskie Stowarzyszenia Kresowa Akademia Smaku, na którym uchwalono statut, powołano władze i komisję rewizyjną.

Zarząd Stowarzyszenia Kresowa Akademia Smaku

Waldemar Sulisz, prezes, Magdalena Fijałkowska, wiceprezes, Stanisław Stelmach, skarbnik, Adam Gąsiorowski, sekretarz.


Komisja Rewizyjna

Ryszard Zdonek przewodniczący, Eliza Kunc, Stanisław Bałdyga.

Członkowie honorowi

Piotr Bikont, Robert Makłowicz, Włodzimierz Wysocki

W dniu 21 kwietnia 2009 w Królewskim Mieście Lublinie powstało Stowarzyszenie Kresowa Akademia Smaku. Członkami założycielami Stowarzyszenia Kresowa Akademia Smaku są:

Dorota Niedziałkowska, historyk sztuki, wydawca, edytor z Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego

Magdalena Fijałkowska, redaktor Radia Lublin, specjalista d/s projektów unijnych

Eliza Kunc, nauczycielka historii, restaurator, właścicielka Dworku "U Elizy" w Piaskach

Marta Stelmach, restaurator, właścicielka Zajazdu Marta w Pułankowicach

Stanisław Stelmach, restaurator, właściciel Zajazdu Marta w Pułankowicach

Łukasz Drewniak, dyrektor Janowskiego Ośrodka Kultury w Janowie Lubelskim, twórca i realizator festiwalu "Gryczaki".

Grzegorz Józefczuk, redaktor Gazety Wyborczej, prezes Stowarzyszenia Festiwal Bronona Schulza

Marian Koczorowski, restaurator, właściciel Karczmy Rzym w Konopnicy

Ryszard Zdonek, restaurator, właściciel Restauracji Polskiej i hotelu Dom Architekta w Kazimierzu Dolnym

Ks. Stefan Batruch, proboszcz parafii grekokatolickiej w Lublinie, twórca Transgranicznych Dni Dobrosąsiedztwa w Korczminie

Prof. dr Adam Gąsiorowski, prodziekan Wydziału Fizjoterapii Wyższej Szkoły Społeczno- Przyrodniczej im. W. Pola w Lublinie

Stanisław Bałdyga, artysta grafik, Związek Polskich Artystów Plastyków, Wydawnictwo Reklamowe "Bałdyga" w Lublinie

Maciej Zasławski, wiceprezes Stowarzyszenia Winiarzy i Miodosytników w Warszawie

Jarosław Zdrojkowski, były Marszałek Województwa Lubelskiego, wiceprezes Międzynarodowych Targów Lubelskich

Waldemar Sulisz, redaktor Dziennika Wschodniego, teatrolog, pomysłodawca Kresowej Akademii Smaku.

 

 

W dniu 21 kwietnia 2009 w obecności Włodzimierza Wysockiego, Z-cy Prezydenta Lublina powstało Stowarzyszenie Kresowa Akademia Smaku z siedzibą w Królewskim Mieście Lublinie.


 

Historia

A w Lublinie działa również Kresowa Akademia Smaku, kierowana przez redaktora Waldemara Sulisza, skupiająca grono zacne, sprawom kultury stołu i kultury w ogóle oddane niezwykle.
Robert Makłowicz, Tygodnik Wprost

Powstała samozwańczo w królewskim mieście Lublinie w 2003 roku na wzór Galicyjskiej Akademii Smaku w obecności Jana Kantego Pawluśkiewicza, zrzeszając mężów biegłych w sztuce jadła, rozmiłowanych w tradycji nalewkarstwa polskiego, zakochanych w kulturze kresowej. Od poczatku wsparca Kresowej Akademii Smaku udzielili: Piotr Bikont i Robert Makłowicz.W regulaminie zapisano, że jednym zpodstawowych celów Akademii jest krzewienie kultury kulinarnej i wskrzeszanie tradycji.
Autorskim pomysłem Waldemara Sulisza, prezesa Kresowej Akademii Smaku było powołanie turniejów nalewek, które mają na celu wskrzeszenie dawnej tradycji apteczki przyjemnej.
W ramach wskrzeszania Akademia realizuje program "Nalewki na rzecz dziedzictwa kulturowego". Akademicy i ich współpracownicy docierali do najstarszych mieszkańców Lubelszczyzny, którzy pamiętają dawne receptury nalewek i sposób ich przygotowywania. Receptury są skrzętnie zapisywane.
Staraniem Akademii wydano bibliofilski rarytas "Rękopis Panny Apteczkowej", w którym zebrano najstarsze przepisy. Drugie wydanie, wzbogacone o nowo odnalezione receptury miało swoją premierę we wrześniu, podczas VI Kresowego Turnieju Nalewek w Kiermusach na Podlasiu. III i IV wydanie to już pełnokrwiste książki.
Celem Akademii były wówczas:Wydarzenia, warsztaty, podróże kulinarne, wydawnictwa, inscenizacje smaku. W Akademii zasiadali:
Adam Ciołko, Przewodniczący Izby Lekarskiej w Lublinie, Grzegorz Dobiesław Mazurek, dziekan Instytutu Sztuki w Lubliniie, Stasys Eidrigevicius, grafik, plakacista, fotografik, Grzegorz Józefczuk, Gazeta Wyborcza w Lublinie, Waldemar Sulisz, Dziennik Wschodni, Włodzimierz Wysocki, właściciel kancelarii adwokackiej w Lublinie, dziś prezydent Lublina. Oraz Ś. P. prof. Władysław Panas i ks. prof. Tadeusz Zasepa, wówczas Rektor Lubelskiej Szkoły Biznesu.  

Archiwum
Zakładki: