Kategorie: Wszystkie | Kontakt | Projekty | Stowarzyszenie | Wydarzenia
RSS

Stowarzyszenie

środa, 22 kwietnia 2009

 

W dniu 21 kwietnia 2009 w obecności Włodzimierza Wysockiego, Z-cy Prezydenta Lublina powstało Stowarzyszenie Kresowa Akademia Smaku z siedzibą w Królewskim Mieście Lublinie.


 

Historia

A w Lublinie działa również Kresowa Akademia Smaku, kierowana przez redaktora Waldemara Sulisza, skupiająca grono zacne, sprawom kultury stołu i kultury w ogóle oddane niezwykle.
Robert Makłowicz, Tygodnik Wprost

Powstała samozwańczo w królewskim mieście Lublinie w 2003 roku na wzór Galicyjskiej Akademii Smaku w obecności Jana Kantego Pawluśkiewicza, zrzeszając mężów biegłych w sztuce jadła, rozmiłowanych w tradycji nalewkarstwa polskiego, zakochanych w kulturze kresowej. Od poczatku wsparca Kresowej Akademii Smaku udzielili: Piotr Bikont i Robert Makłowicz.W regulaminie zapisano, że jednym zpodstawowych celów Akademii jest krzewienie kultury kulinarnej i wskrzeszanie tradycji.
Autorskim pomysłem Waldemara Sulisza, prezesa Kresowej Akademii Smaku było powołanie turniejów nalewek, które mają na celu wskrzeszenie dawnej tradycji apteczki przyjemnej.
W ramach wskrzeszania Akademia realizuje program "Nalewki na rzecz dziedzictwa kulturowego". Akademicy i ich współpracownicy docierali do najstarszych mieszkańców Lubelszczyzny, którzy pamiętają dawne receptury nalewek i sposób ich przygotowywania. Receptury są skrzętnie zapisywane.
Staraniem Akademii wydano bibliofilski rarytas "Rękopis Panny Apteczkowej", w którym zebrano najstarsze przepisy. Drugie wydanie, wzbogacone o nowo odnalezione receptury miało swoją premierę we wrześniu, podczas VI Kresowego Turnieju Nalewek w Kiermusach na Podlasiu. III i IV wydanie to już pełnokrwiste książki.
Celem Akademii były wówczas:Wydarzenia, warsztaty, podróże kulinarne, wydawnictwa, inscenizacje smaku. W Akademii zasiadali:
Adam Ciołko, Przewodniczący Izby Lekarskiej w Lublinie, Grzegorz Dobiesław Mazurek, dziekan Instytutu Sztuki w Lubliniie, Stasys Eidrigevicius, grafik, plakacista, fotografik, Grzegorz Józefczuk, Gazeta Wyborcza w Lublinie, Waldemar Sulisz, Dziennik Wschodni, Włodzimierz Wysocki, właściciel kancelarii adwokackiej w Lublinie, dziś prezydent Lublina. Oraz Ś. P. prof. Władysław Panas i ks. prof. Tadeusz Zasepa, wówczas Rektor Lubelskiej Szkoły Biznesu.  

Archiwum
Zakładki: